piątek, 13 maja 2016

Modding #2 - Co i gdzie?

  Żeby coś robić, to w ogóle trzeba wiedzieć gdzie co jest.
  _Work, to folder z wszystkim, co jest potrzebne do edytowania gry. Narzędzia i zasoby.
  Data to folder z danymi, które gra czyta. Czyli to samo co w _Work, tylko ważniejsze dla gry. Tam się umieszcza mody. Po instalacji G2MDK te pliki są "wyłączone", więc gra szuka czegoś innego i znajduje to w _Work.
  Gothic2_Save i Saves. W jednym albo drugim powinny być zapisane stany gry, ale nie zawsze są.
  Miles - to jest folder z plikami.
  PomocOffline - pomoc offline
  System to folder z programami takimi jak Gothic2.exe, GothicStarter i Spacer.
 
  Najbardziej interesujący jest oczywiście _Work:
  Tools, to pliki różnych narzędzi, demo to jest jakoś ukryte demo Gothica 2, a data to są pliki gry.


  Anims to są wszystkie animacje (skompilowane) oraz część modeli (wszystkie, które mają animacje).
  Meshes to są modele, które nie mają animacji (miecze, jedzenie itp.).
  Music to muzyka.
  Presets to "presety".
  Scripts to skrypty (najważniejsze w modowaniu).
  Sound to efekty dźwiękowe (i "dubbing").
  Textures to textury.
  Video to filmy.
  Worlds to są światy.

  Najbardziej wymagające dalszego tłumaczenia są skrypty.
  _compiled to są skompilowane skrypty. Ich się nie rusza.
  Content to jest zawartość gry. Przedmioty, postaci, dialogi itp.
  System to np. skrypty Menu, albo dźwięków (dźwięki muszą mieć skrypty).
  Najważniejszy w modowaniu jest oczywiście folder Content.
  _intern to są skrypty globalne - klasy i stałe
  AI to folder od "sztucznej inteligencji". Co ciekawe w nim są też skrypty zaklęć.
  Cutscene to są (oczywiście) skompilowane dialogi.
  FAI to są style walki.
  Items to są skrypty przedmiotów.
  Story to folder ze rzeczami związanymi z fabułą i elementami RPG. Są ta skrypty NPC (potworów też), dialogów, nauki itd.
  Fight i Gothic to są pliki, które "mówią" kompilatorowi, które pliki ma czytać.

Modding #1 - Programy

  Modding Gothica jest przyjemny, przystępny i bardzo satysfakcjonujący. Czasami denerwujący.
  Ale najpierw potrzebne są odpowiednie programy.

Gothic 2 Noc Kruka

  Co prawda pierwsza część ma parę jedną bardzo przydatną funkcję (bardzo łatwo znaleźć błędy w skryptach), ale w drugiej części jest o wiele więcej użytecznych funkcji, błędy występują rzadziej i chleb wygląda jak chleb, a nie jak cegła.
  Niby wiadomo, że potrzebny jest Gothic, ale bardzo ważne jest (wg mnie), żeby mieć na dysku dwie (albo nawet trzy) kopie gry. Jedną "czystą" i jedną w której się "grzebie" (i ewentualnie jedną w której instaluje się mody). Niestety jedyną na to metodą jest "kopiuj-wklej". Trwa to dosyć długo, ale warto. Podczas modowania można sobie zrobić przerwę i zagrać w "czyściutkiego" Gothika.

Player Kit

  Jest to rzecz niezbędna. Gothic Starter, zSpy i Gothic VDFS. Te bardzo przydatne programy służą odpowiednio do: kompilowania skryptów, szukania błędów i tworzenia paczek z modami i ich dekompilacji. Te programy są też niezbędne, jeśli się chce grać w jakieś mody.
Oto link.
Trzeba pobrać:














Zainstalować w folderze z grą:
















  I tyle.

Gothic 2 Mod Development Kit

  Są to wszystkie zdekompilowane pliki gry (nie silnika). Skrypty, tekstury, modele, animacje, modele itd. Oczywiście nie trzeba instalować wszystkiego.
 (Annehmen to przyjmuję)
  Podczas instalacji trzeba wybrać które rzeczy chce się zainstalować:
 














  Skripte to skrypty, Welten to światy, Meshes to to modele 3D, Texturen to tekstury, Animationen to animacje (modele potworów, założonych zbroi i np. głów to są animacje), Sound-Effekte to efekty dźwiękowe, a Sprachausgabe to mowa (dubbing). Proponuje walnąć wszystko, ale jak ktoś chce to może np. same skrypty. Cała instalacja trochę czasu zajmuje (na końcu jest siurpryza).
  Niestety G2MDK jest głupi, bo instaluje "dubbing" po polsku, instaluje tekstury (np. napis wczytywanie) po polsku, ale skrypty są po niemiecku. Tak więc oto spolszczenie. Niestety nie jest doskonałe. Nie wszystko jest przetłumaczone. A spolszczenie instaluje się tak, że po prostu trzeba przekopiować skrypty z paczki do folderu z grą (ale nie gdzie bądź, tylko do odpowiedniego folderu).

Spacer

  Spacer to program do edycji świata (teoretycznie do wszystkiego, ale jest wolny i pełny błędów, więc nie wolno go nawet patykiem tykać, chyba, że trzeba). Powinien być od początku w folderze system, ale jakby ktoś nie miał, albo chciał polską wersję to jest tu.

Modelowanie 3D

  Jeśli ktoś miałby ochotę na zabawę z robieniem nowych modeli i animacji, to musi mieć jakiś program do grafiki 3D. Porządny. Jak już się ma, to musi ściągnąć odpowiedniego Kerraxa. Jest to wtyczka, która umożliwia edytowanie modeli i animacji Gothika.

Gothic Sourcer

  Jest to fajny program, który służy (nie poznałem jego wszystkich możliwości) do dekompilowania modeli i animacji. Oto on.





To właściwie wszystko. Jedyne co jeszcze mógłbym polecić to Notepad++. Taki wybajerzony notatnik. Kolorki w skryptach i takie tam. Zwykle używam zwykłego notatnika, ale Notepad++ ma funkcję wyszukiwania w plikach (wielu). I to jest super.
No i oczywiście GIMP.

Atilla



  Członek Gildii Złodziei w mieście Khorinis.

Rola

  Atilla jest ściśle związany z wątkiem Gildii złodziei.
Ma różne nastawienie do bohatera zależnie od czynów gracza. Kardif informuje bohatera o nim. Znaleźć go można za sklepem rybnym Halvora. Gdy doniesiemy Lordowi Andre na co najmniej jednego z członków gidii (Halvor, Nagur, Rengaru), to chce zabić bohatera. Gdy się go pokona można mu zabrać klucz do kryjówki Gildii złodziei, natomiast gdy pomożemy im wszystkim, to wręcza nam klucz dobrowolnie, a następnie przenosi się w pobliże kucharki Eddy. 

Ekwipunek

  Atilla nosi skórzaną zbroję.

Rady

  W walce z nim nie można liczyć na czyjąś pomoc, gdyż inni jedynie oglądają starcie, nawet paladyni. Można to jednak wykorzystać i po załatwieniu pokojowo wszystkich spraw z nim związanych zabić go.
  Za pokonanie go otrzymuje się 200 punktów doświadczenia.